Az Indianai Egyetem kutatója elmondta, hogy nemcsak azért érdeklődtek az állatok memóriája iránt, hogy jobban megértsék, hanem elsősorban azért, hogy olyan memóriamodelleket fejlesszenek ki, amelyek megfelelnek az emberi betegségekben – például az Alzheimer-kórban – károsodott memóriatípusoknak.
A tudós szerint a legtöbb kutatás, amely új, Alzheimer-elleni gyógyszer kifejlesztésén dolgozik, azt vizsgálja, hogyan hatnak az összetevők a térbeli memóriára, a memória azon fajtájára, amely leginkább megfigyelhető az állatoknál. A térbeli memória azonban nem az, amelyet leginkább károsít az Alzheimer-kór – írja a PhysOrg tudományos hírportál.
A kutatókat leginkább az epizodikus emlékezet érdekli, mert ezt csökkenti az Alzheimer-kór és az öregedés is általában. Az epizodikus memória a bizonyos eseményekre való emlékezés képessége. Például amikor valaki elveszíti a kocsikulcsát, megpróbálhatja felidézni minden lépését – epizódját – az autótól a jelenlegi tartózkodási helyéig. Ezeknek az eseményeknek a felidézése az epizodikusmemória-visszajátszás.
Ahhoz, hogy megvizsgálják az állatok ezen képességét, az egyetem munkatársai csaknem egy éven át dolgoztak tizenhárom patkánnyal, amelyeknek tizenkét különböző szagból álló listát tanítottak meg. A kísérletek eredményeképpen megállapították, hogy az állatok támaszkodhattak a betanult sorrend felidézésére. A kiképzésük után a patkányok a kísérletek közel 90 százalékában sikeresen hajtották végre a feladatot.
Az eredmények erős bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a patkányok kifejlesztették az epizodikusmemória-visszajátszás képességét. Az is kiderült, hogy az állatok emlékei hosszú távon tartósak és ellenállóak más emlékekkel szemben.
A kutatást vezető tudós szerint nagy szükség van arra, hogy meghízható módszereket fejlesszenek ki a patkányok epizodikusmemória-visszajátszó képességének tesztelésére, mivel az új genetikai eszközök révén lehetőség van arra, hogy az Alzheimer-kórhoz hasonló neurológiai állapotot idézzenek elő patkányoknál, és így folytassák le a kísérleteket rajtuk.